Pandemia a rynek nieruchomości komercyjnych – sytuacja aktualna oraz prognozy
Autor: Adriana Woźniak, 15 lipca 2020 r.
Przed wybuchem pandemii, polska gospodarka należała do najszybciej rozwijających się w Unii Europejskiej. Aktualnie, bazując m.in. na raportach międzynarodowych firm doradczych tj. Cushman & Wakefield, Jones Lang LaSelle, Prologis Research czy Savills, analizujemy sytuację makroekonomiczną, na podstawie poszczególnych sektorów branży nieruchomości komercyjnych, pod kątem wpływu pandemii.
W marcu polski rząd, w ramach walki z rozprzestrzenianiem się COVID-19, wprowadził liczne ograniczenia w tym m.in. całkowity lockdown, w wyniku czego gospodarka Polski po raz pierwszy w historii weszła w fazę recesji. Według najnowszej prognozy, PKB w 2020 r. prawdopodobnie spadnie o 3,5%. Z powodu blokady, nastąpił spadek wydatków konsumpcyjnych, pogorszenie sytuacji na rynku pracy mimo podejmowanych działań osłonowych, odnotowano także gwałtowny spadek produkcji, natomiast największe straty przewidywane są w branży rozrywkowej, która najdłużej pozostawała w stanie zamrożenia.
W wyniku trwającego już, stopniowego znoszenia obostrzeń, zdaniem ekspertów, działalność gospodarcza oczekuje silnego odbicia w II połowie i 2021 r. (oczekiwany wzrost PKB w 2021 r. o 5,8%).
Aktualna sytuacja dla poszczególnych sektorów rynku nieruchomości: